Łazienka dla seniora i osoby z niepełnosprawnościami
Przestrzeń domowa powinna być możliwie jak najbardziej dopasowana do potrzeb wszystkich użytkowników. Funkcjonalność i bezpieczeństwo to podstawowe cechy, którymi musi wyróżniać się łazienka, szczególnie ta wykorzystywana przez seniora czy osoby z niepełnosprawnościami. Wprowadzenie dodatkowych udogodnień nie jest ani bardzo kosztowne, ani czasochłonne, natomiast w znacznym stopniu podnosi komfort dbania o codzienną higienę.
Bezpieczne powierzchnie
Poślizgnięcia i potknięcia to główne przyczyny wypadków w łazience. Wszechobecna wilgoć i niefunkcjonalna przestrzeń to gotowe przepisy na uraz, nawet w przypadku młodego domownika. Oczywistym jest fakt, że ryzyko będzie jeszcze większe, gdy z łazienki korzystają seniorzy czy osoby z niepełnosprawnościami. Dlatego na podłodze warto zastosować płytki antypoślizgowe, które skutecznie zapobiegają upadkom na mokrych powierzchniach (klasa antypoślizgowości określana jest literą R oraz cyframi w przedziale od 9 do 13). Można również wyposażyć łazienkę w maty antypoślizgowe, bowiem materiał z którego są wykonane przywiera do podłogi i tym samym zmniejsza ryzyko upadku. Tego typu zabezpieczenia są przydatne w okolicach wanny, kabiny prysznicowej i umywalki, a więc w miejscach szczególnie narażonych na zalanie wodą.
Wanna a prysznic
Dla osób starszych lub ograniczonych ruchowo prysznic jest rozwiązaniem o wiele bardziej wygodnym i bezpiecznym od wanny. Przy wyborze kabiny prysznicowej należy wybrać brodzik z jak najniższym progiem lub - jeśli to możliwe - już na etapie projektu zrezygnować z brodzika i zdecydować się np. na odpływ liniowy.
Armatura
Na pewno dużym udogodnieniem dla każdego użytkownika będzie bateria z termostatem, która pozwoli utrzymać stałą temperaturę wody w kabinie prysznicowej. Jest to szczególnie przydatne jeśli ciśnienie wody w rurach jest niestabilne i zmienia się podczas pracy urządzeń takich jak pralka czy zmywarka. Na skutek tego zjawiska temperatura wody ulega gwałtownym wahaniom, co może utrudniać kąpiel, a nawet grozić poparzeniami skóry.
Toaleta
Zalecane jest, aby miska WC dla seniora miała nieco większe gabaryty od wersji standardowej. Inna powinna być również wysokość jej zamontowania. W przypadku kiedy nie możemy pozwolić sobie na zmianę umiejscowienia sedesu, warto wykorzystać specjalną nakładkę, która podwyższy położenie miski WC i tym samym ułatwi osobom z ograniczeniami ruchowymi siadanie i wstawanie. Równie pomocne mogą okazać się zamontowane w okolicy sedesu specjalne uchwyty czy poręcze.
W przypadku dodatkowych pytań zachęcamy do skorzystania z pomocy wykwalifikowanych projektantów i doradców Galerii Łazienek EGEN w Lublinie.